Dźwiękoterapia - masaż misą terapeutyczną
Misy dźwiękowe, potocznie zwane misami tybetańskimi, należą do grupy instrumentów akustycznych – idiofonów. Generują wibracje o takiej samej długości fali co fale mózgowe, zmieniając je z fali Beta (odpowiedzialnej za czuwanie) na fale Alpha (jak te podczas relaksacji) i fale Theta (jak te podczas medytacji, głębokiego relaksu lub półsnu). Przewodnikiem tych drgań jest w naszym ciele woda, dzięki czemu wpływają nie tylko na fale mózgowe, ale docierają także do wszystkich komórek i organów. Wibracje mis wpływają pozytywnie na ciało, umysł i duszę człowieka. Masaż pozwala na pozbycie się nagromadzonych napięć, redukcję stresu, natłoku myśli, a zatem także na relaks umysłu i ogólną poprawę samopoczucia. Regularne sesje wprowadzają ciało w stan równowagi, pomagając osiągnąć harmonię, wyciszenie i spokój, rozluźnienie i odprężenie. Każde spotkanie to szansa na świadome bycie bliżej siebie, by rozwinąć swój potencjał, dostrzegać powody do radości i z odwagą mierzyć się z tym, co przynosi nam świat i codzienne życie.
Terapeutyczne dźwięki mis tybetańskich pomagają m.in. w:
– redukcji stresu
– osiąganiu równowagi i harmonii
– wyciszaniu emocji i natłoku myśli
– likwidowaniu napięć
– problemach z bezsennością
– regulowaniu ciśnienia krwi
– poprawie procesów metabolicznych
– redukcji bólu pleców, barków, karku i głowy
– uczuciu ciągłego zmęczenia
– poprawie koncentracji, kreatywności i motywacji.
Jak wygląda taki masaż?
Masaż wykonywany jest na stole do masażu lub na wygodnym materacu z poduszką pod głową. Osoba jest przykryta kocem. Nie ma potrzeby zdejmowania odzieży, natomiast warto ubrać coś luźnego i wygodnego. Podczas sesji wykorzystywane są misy dźwiękowe i dzwonki Heola, a także terapeutyczne olejki eteryczne dōTERRA. Z każdym kolejnym dźwiękiem osoba zaczyna oddychać coraz spokojniej, odczuwając głębokie rozluźnienie mięśni i wewnętrzne odpuszczenie napięć. Z każdym kolejnym wydechem przychodzi relaksujące uwolnienie od tego, co jest zgromadzone, a co nie służy poczuciu równowagi i harmonii. Sesja trwa ok. 50 minut.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Masaż dźwiękiem ma wiele zalet i przynosi nam wiele korzyści, jednak istnieją istotne przeciwwskazania do jego wykonania:
– Rozrusznik serca i inne tego typu urządzenia – praca z misami to praca z energią, a urządzenia te posiadają baterię, której praca może zostać zakłócona przez drgania mis.
– Ciąża w pierwszych tygodniach.
Emocje mają wielką moc. Mogą nas budować i wspierać nasz rozwój, ale jeśli źle nimi zarządzamy, będą działać destrukcyjnie na cały organizm. Tłamszone, niewyrażone konflikty wewnętrzne sprawiają, że ciało zaczyna chorować. Dlatego właśnie w mojej praktyce mocno skupiam się na sferze emocjonalnej, wybierając techniki, które będą miały pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne, zwłaszcza w kontekście radzenia sobie z przewlekłym stresem i jego następstwami. Wierzę w to, że zrelaksowane i zbalansowane ciało będzie miało przestrzeń, by wrócić do zdrowia i radzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami świat i codzienne życie.
Ukończyłam kurs podstaw dźwiękoterapii dający kwalifikacje do pracy z dźwiękiem i wibracjami mis dźwiękowych. Pracuję z naturalnymi olejkami eterycznymi dōTERRA o zastosowaniu terapeutycznym. Jestem również w trakcie dwuletniej nauki w Szkole Naturopatii ITCM DAO, gdzie ukończyłam już m.in. zaawansowany kurs akupunktury ucha, kurs akupunktury mistrza Tunga, starosłowiańskiego masażu piersi oraz wisceralnej terapii brzucha.